Liberecký kraj má bohatou poštovní historii, která se odráží v mnoha filatelistických materiálech. Od prvních poštovních známek až po současné emisní plány, region zanechal ve filatelii nesmazatelnou stopu, která fascinuje sběratele z celého světa.

Historický kontext poštovních služeb v Libereckém kraji

Historie poštovních služeb v Libereckém kraji sahá až do 16. století, kdy zde byla zřízena jedna z prvních poštovních stanic v českých zemích. Liberec, jako významné průmyslové a obchodní centrum, vyžadoval spolehlivou poštovní službu pro svůj rozvoj.

První poštovní známky se v našem regionu objevily krátce po zavedení poštovní známky ve světě. Již v roce 1850 se používaly v tehdejším Rakousku-Uhersku první známky, které byly platné i v našem regionu. Tyto rané známky s portrétem císaře Františka Josefa I. patří dnes mezi vzácné filatelistické předměty, zejména pokud nesou razítka libereckých nebo jiných místních pošt.

Významné filatelistické poklady spojené s Libereckem

Razítka libereckých pošt

Jedním z nejvyhledávanějších filatelistických materiálů jsou dopisy a známky s razítky historických pošt z Libereckého kraje. Některá razítka z menších obcí jsou extrémně vzácná, jelikož tyto pošty fungovaly jen krátce nebo zpracovávaly malé množství pošty.

Mezi sběratelsky nejcennější patří:

  • Razítko "REICHENBERG" z období před rokem 1850
  • Razítka německy psaných názvů obcí z období Sudet
  • Provizorní razítka z období těsně po 2. světové válce
  • Speciální příležitostná razítka k významným akcím v Liberci

Propagační známky a přítisky

Liberecko se pyšní řadou motivů, které se objevily na oficiálních poštovních známkách Československa a později České republiky. Mezi nejvýznamnější patří:

  • Série známek "Krásy naší vlasti" s vyobrazením Ještědu (1964)
  • Známka k 100. výročí liberecké radnice (1993)
  • Emise "Technické památky" s libereckým tramvajovým vozem (2008)
  • Známka věnovaná architektu Karlu Hubáčkovi a Ještědu (2014)

Kromě oficiálních známek existuje také řada příležitostných přítisku na obálkách a dopisnicích, které byly vydány k různým výstavám, sportovním událostem a kulturním akcím v Liberci.

Sudetská filatelie

Specifickou kapitolou je období Sudet (1938-1945), kdy byl Liberecký kraj součástí Německé říše. Z tohoto období pocházejí známky s přetisky "Sudetenland" a speciální vydání pro sudetská území. Tyto filatelistické materiály jsou velmi vzácné a mají vysokou sběratelskou hodnotu, ale zároveň představují citlivé historické téma.

Zvláštní sběratelskou kategorii tvoří také dopisy a pohlednice odeslané z internačních táborů, které byly v Libereckém kraji zřízeny po skončení 2. světové války pro německé obyvatelstvo před odsunem.

Poštovní historie textilního průmyslu

Liberecký kraj byl proslulý svým textilním průmyslem, což se odrazilo i ve filatelistických materiálech. Existují firemní obálky s hlavičkami významných textilních továren, reklamní razítka a speciální firemní perfinace (perforované iniciály na známkách, které sloužily jako ochrana proti odcizení).

Tyto materiály jsou dnes cenným dokladem průmyslové historie regionu a těší se velkému zájmu specializovaných sběratelů.

Současná filatelie a Liberecký kraj

I v současnosti vznikají filatelistické materiály spojené s Libereckým krajem. Česká pošta pravidelně vydává příležitostná razítka k významným akcím v regionu a některé motivy z Liberecka se objevují na oficiálních emisích.

V roce 2023 byla například vydána známka k 50. výročí otevření vysílače a hotelu Ještěd, která je součástí emise "Technické památky". Tato známka se rychle stala populární mezi sběrateli nejen z našeho regionu.

Liberecké filatelistické kluby pořádají pravidelné výstavy a burzy, kde si sběratelé mohou vyměňovat materiály a rozšiřovat své sbírky. Tyto akce jsou vítanou příležitostí pro začínající i pokročilé filatelisty.

Tipy pro sběratele

Pokud vás zaujala filatelie spojená s Libereckým krajem, zde je několik tipů, jak začít nebo rozšířit vaši sbírku:

  1. Zaměřte se na konkrétní téma nebo období - například průmyslovou historii, architekturu nebo přírodní krásy regionu.
  2. Navštěvujte filatelistické burzy a aukce, kde můžete najít zajímavé přírůstky do sbírky.
  3. Připojte se k místnímu filatelistickému klubu, kde získáte cenné rady a kontakty.
  4. Prozkoumejte rodinné archivy - staré dopisy a pohlednice mohou obsahovat cenné filatelistické materiály.
  5. Sledujte emisní plány České pošty a příležitostná razítka k akcím v Libereckém kraji.

Závěr

Filatelistické materiály spojené s Libereckým krajem představují fascinující oblast sběratelství, která kombinuje lásku k poštovním známkám s regionální historií a patriotismem. Tyto malé papírové svědky historie nám pomáhají lépe pochopit minulost našeho regionu a jeho proměny v průběhu času.

V našem Klubu sběratelů Liberec se filatelii věnuje specializovaná sekce, která pořádá pravidelné schůzky, konzultace a výměnné burzy. Rádi přivítáme nové členy, ať už zkušené sběratele nebo začátečníky, kteří chtějí prozkoumat tento zajímavý koníček.

Použité zdroje:

  • Archiv Poštovního muzea v Praze
  • Karpaš, R.: Kniha o Liberci, Liberec, 2004
  • Sbírka Filatelistického klubu Liberec
  • Časopis Filatelie, ročníky 2010-2025